2.1 DFØs samfunnsoppdrag
DFØ skal bidra til effektiv ressursbruk i staten og til at staten når sine mål gjennom god styring, organisering, ledelse og gode beslutningsgrunnlag. DFØ er statens fagorgan for økonomistyring, gode beslutningsgrunnlag for statlige tiltak, organisering og ledelse i staten, samt for anskaffelser i offentlig sektor og felles innkjøpsavtaler i staten, og ansvarlig for å støtte statlige virksomheter i arbeidsgiverrollen. DFØ leverer også felles lønns- og regnskapstjenester i staten.
Finansdepartementet har fastsatt fire hovedmål for DFØ i 2024:
- DFØs kunder har effektiv økonomistyring
- Offentlig sektor gjennomfører effektive og innovative anskaffelser som bidrar til å fremme grønn omstilling og bærekraftig utvikling
- Statsforvaltningen bygger på kunnskap, er utviklingsorientert og har god styring, organisering og ledelse
- Offentligheten kan enkelt ta i bruk informasjon om resultater og ressursbruk i forvaltningen
2.2 Organisasjon og ledelse
DFØ er et bruttobudsjettert statlig forvaltningsorgan underlagt Finansdepartementet.
Ved utgangen av 2024 hadde DFØ totalt 874 ansatte fordelt på 757 årsverk. Direktoratet har kontorsteder i Oslo, Stavanger og Trondheim. I tillegg har DFØ to ansatte som er lokalisert i Harstad.
Hilde Singsaas er DFØs direktør. I ledergruppen sitter divisjonsdirektør Gøril Aune (regnskapsdivisjonen), divisjonsdirektør Tore Blekastad (IT-divisjonen), kommunikasjonsdirektør Anne-Berit Herstad (kommunikasjonsenheten), divisjonsdirektør Christian Storhaug Johnsen (strategi- og fellestjenestedivisjonen), divisjonsdirektør Hilde Nakken (divisjon for styring, organisering og ledelse), divisjonsdirektør Dag Strømsnes (divisjon for offentlige anskaffelser), og divisjonsdirektør Bjørn Sæstad (lønnsdivisjonen). DFØs organisasjonskart pr. 31. desember 2024:
2.3 Utvalgte hovedtall
DFØ er et bruttobudsjettert statlig forvaltningsorgan. Regnskapet føres etter periodiseringsprinsippet i tråd med de statlige regnskapsstandardene. Rapportering til statsregnskapet skjer etter kontantprinsippet.
2022 | 2023 | 2024 | |
---|---|---|---|
Antall årsverk | 699 | 729 | 757 |
Samlet tildeling post 01-99, millioner kroner | 1 050 | 1 049 | 1 151 |
Utnyttelsesgrad post 01-29, prosent1 | 97 | 96 | 95 |
Driftskostnader, millioner kroner2 | 1 031 | 1 101 | 1 169 |
Lønnsandel av driftskostnader, prosent | 63 | 66 | 68 |
Lønnskostnader, i tusen kroner pr. årsverk3 | 935 | 1 002 | 1 049 |
Konsulentandel av driftskostnader, prosent4 | 8 | 5 | 2 |
2.4 DFØs samarbeid med andre virksomheter
DFØ samarbeider særlig med Digitaliseringsdirektoratet, men også med andre statlige virksomheter. DFØ har også etablerte samhandlingsarenaer med kundene. DFØ deltar i nettverk med sine nordiske søstervirksomheter om blant annet styring, regnskap, statlig betalingsformidling, statsregnskap og lønns- og regnskapstjenester. Direktoratet har også dialog med private aktører samt eksterne fagmiljøer i inn- og utland.
Fotnoter
1Nøkkeltallet Utnyttelsesgrad post 01–29 beregnes slik: Benyttede midler post 01–29 delt på tilgjengelige midler post 01–29, multiplisert med 100, for å få nøkkeltallet uttrykt i prosent. Teller beregnes slik: Regnskap post 01–29 eksklusiv offentlige refusjoner vedrørende lønn, pluss brukte belastningsfullmakter post 01–29, jf. oppstilling av bevilgningsrapporteringen og note B. Nevner beregnes slik: Samlet tildeling post 01–29 pluss mottatte belastningsfullmakter post 01–29 minus avgitte belastningsfullmakter post 01–29 pluss offentlige refusjoner vedrørende lønn pluss disponibel merinntekt i henhold til merinntektsfullmakt, jf. oppstilling av bevilgingsrapporteringen og note A og B.
2Nøkkeltallet driftskostnader tilsvarer sum driftskostnader, som er en egen regnskapslinje i resultatregnskapet (periodisert regnskap etter SRS). Årsaken til at dette kan være høyere enn nøkkeltallet tildeling, skyldes at driftskostnader følger SRS og blant annet inkluderer avskrivninger, samt at DFØ har merinntekter som er benyttet.
3Lønnskostnader består av lønn, feriepenger, arbeidsgiveravgift, pensjonskostnader og andre ytelser, fratrukket refusjoner fra NAV.
4I definisjonen av kontogruppe 67 Kjøp av konsulenttjenester og andre fremmede tjenester inngår kun kjøp av konsulenttjenester (konto 670 til 673).
DFØs årsrapport 2024
1. Leders beretning 2024
2. Introduksjon til virksomheten 2024
2.1 DFØs samfunnsoppdrag
2.2 Organisasjon og ledelse
2.3 Utvalgte hovedtall
2.4 DFØs samarbeid med andre virksomheter
Fotnoter
3. Årets aktiviteter og resultater i 2024
Hovedmål for DFØ i 2024
Hovedmål 1 i 2024: DFØs kunder har effektiv økonomistyring
3.1.1 Styringsparameter: Kundenes vurdering av om DFØs økonomitjenester gir effektivitet og gevinster
3.1.2 Styringsparameter: Kundenes vurdering av om deres økonomiske data er lett tilgjengelig og gir god støtte i virksomhetsstyringen
3.1.3 Styringsparameter: Bruk av DFØs digitale løsninger
Utvikling i bruken av DFØs chatbot
Utvikling i bruken av elektroniske fakturaer
Utvikling i bruken av digitale tjenester på anskaffelsesområdet
3.1.4 Prioriterte tiltak
Bruk og nytte av tjenestetilbudet på økonomiområdet
Utviklingstiltak
HR-system (DFØ HR)
Løsning for lokale lønnsforhandlinger
Selvbetjeningsportal
Automatisering av lønnsutbetaling
Arbeid med lønnsoppgjøret i 2024
Ny driftsmodell på regnskapsområdet
Forbedringstiltak på regnskapsområdet
Periodisert budsjettering ved SRS
Innkjøps- og fakturaløsningen
Innføring av ny fakturaportal
Universell utforming
Kundeopptak
3.1.5 Vurderinger og analyse av utvikling for hovedmål 1: DFØs kunder har effektiv økonomistyring
Fotnoter
Hovedmål 2 i 2024: Offentlig sektor gjennomfører effektive og innovative anskaffelser som bidrar til å fremme grønn omstilling og bærekraftig utvikling
3.2.1 Grad av modenhet hos virksomhetene i bruk av digitale verktøy i offentlige anskaffelser
3.2.2 Grad av modenhet hos virksomhetene innen bærekraftige offentlige anskaffelser
3.2.3 Grad av modenhet hos virksomhetene innen innovative offentlige anskaffelser
3.2.4 Tilrettelagt gevinst av statlige felles innkjøpsavtaler
3.2.5 Brukernes vurdering av om DFØs tjenester på anskaffelser gir effektivitet og gevinster
3.2.6 Brukernes kjennskap til og bruk av veiledningsmateriale om offentlige anskaffelser
3.2.7 Brukernes tilfredshet med markedsplassen for skytjenester
3.2.8 Prioriterte tiltak
Arbeid med grønne offentlige anskaffelser
Veiledningstilbud
Arbeid med Norgesmodellen
Drift av kunngjøringstjenesten Doffin og innføring av eForms
Måling av innovasjon i offentlige anskaffelser
Analyse av utvikling i statlig konsulentbruk
3.2.9 Vurdering og analyse av utvikling for hovedmål 2: Offentlig sektor gjennomfører effektive og innovative anskaffelser som bidrar til å fremme grønn omstilling og bærekraftig utvikling
Fotnoter
Hovedmål 3 i 2024: Statsforvaltningen bygger på kunnskap, er utviklingsorientert og har god styring, organisering og ledelse
3.3.1 Styringsparameter: Bruk av, og brukertilfredshet med, DFØs kompetansetjenester
Statens arbeidsgiverstøtte og Arbeidsgiverportalen
3.3.2 Styringsparameter: Brukernes tilfredshet med DFØs tjenester innenfor regelverksforvaltning
Aktiviteter på økonomiregelverksområdet
3.3.3 Brukernes tilfredshet med DFØs tjenester innenfor betalingsformidling
3.3.4 Brukernes tilfredshet med DFØs tjenester innenfor rapportering til statsregnskapet og tilgang på regnskapsinformasjon fra statsregnskapet
3.3.5 Styringsparameter: Bruk og nytte av DFØs rapporter, analyser og kunnskapsformidling
3.3.6 Styringsparameter: Antall lærlinger i staten
3.3.7 Prioriterte tiltak
Forbedringstiltak på styringsområdet
Veiledning og regelverk på tilskuddsområdet
Effektiv ressursbruk og områdegjennomganger
Oppfølging og gevinstrealisering av områdegjennomganger
Etterevaluering av områdegjennomgang av ID-forvaltningen
Områdegjennomganger
Områdegjennomgang om overføring av ubrukte bevilgninger
Områdegjennomgang om digitale fellesløsninger
Kvalitet i statlige utredninger
Innovasjon i offentlig sektor
Tillitsreformen i offentlig sektor
Retningslinjer og veiledning for organisering av uavhengige forvaltningsorganer
Ny forvaltningsstruktur for håndheving av forordning for kunstig intelligens (KI)
Arbeidsgiverstrategien for det statlige tariffområdet 2024-2027
Grunnlag for god ledelse i staten
Tallgrunnlag lønnsoppgjør
Arbeid med konferanser
Oppfølging av strategien for departementsfellesskapet 2021-2025
Departementsrollen
Andre tiltak på området
Årlig rapport om forvaltning og utvikling av økonomiregelverket for staten
Utvikling i antall ansatte i statsforvaltningen
Statsansatteundersøkelsen
3.3.8 Oppdrag i supplerende tildelingsbrev
Mangfold og inkludering
Buddyordningen
Tariffavtalte avsetninger
Virksomhetsplattformen
Kurs i forvaltningskompetanse og universell utforming av kurs
Offentliggjøring av lønn og ev. andre ytelser
Endringer i bestemmelsene om enkeltstående tilskudd
Lederprogram og pilot for ledere i staten
Evaluering av Valgdirektoratet
Evaluering av Datatilsynet
Kultur og ledelse i Politiet
Evaluering av Vitenskapskomiteen og mat og miljø
3.3.9 Vurdering og analyse av utvikling for hovedmål 3: Statsforvaltningen bygger på kunnskap, er utviklingsorientert og har god styring, organisering og ledelse
Fotnoter
Hovedmål 4 i 2024: Offentligheten kan enkelt ta i bruk informasjon om resultater og ressursbruk i forvaltningen
3.4.1 Styringsparameter: Brukertilfredshet med statsregnskapet.no
3.4.2 Prioriterte tiltak
Produksjon og bruk av data om effektiv ressursbruk
3.4.3 Vurdering og analyse av utvikling for hovedmål 4: Offentligheten kan enkelt ta i bruk informasjon om resultater og ressursbruk i forvaltningen
Fotnoter
Resultatmatrise for styringsparametre i 2024
3.5.1 Statistikk
Ressursbruk 2024
3.6.1 Ressursbruk for lønns- og regnskapstjenestene
3.6.2 Ressursbruk for offentlige anskaffelser
3.6.3 Ressursbruk for styring, organisering og ledelse
3.6.4 Nøkkeltall fra årsregnskapet
Bevilgingsandel
Utnyttelsesgrad post 01-29
Drift
Lønn
Fotnoter
Andre prioriterte tiltak i 2024
Helhetlig utvikling av DFØs fagområder
Mål- og resultatstyringssystemet
4. Styring og kontroll i virksomheten i 2024
4.1 Budsjettsituasjonen i 2024
4.2 Effektiv drift og produktivitetsutvikling
4.3 Internkontroll og risikostyring
4.4 Sikkerhet og beredskap
Hendelser knyttet til drift av digitale tjenester eller informasjonssikkerhet
4.5 Behandling av personopplysninger
4.6 Oppfølging av saker fra Riksrevisjonen
4.7 Fellesføringer for 2024
4.7.1 Arbeid for å redusere klimagassutslipp, natur
4.7.2 Utvikling i antall ansettelser av personer med funksjonsnedsettelse
4.7.3 Konsulentbruk
4.8 Bemanning og personalforvaltning
Rapportering i henhold til SSBs statistikk
Rapportering i henhold til DFØs lønns- og personalsystem
Lokalisering av ansatte
Kjønnssammensetning i DFØ
Sykefravær
Turnover
Tilgang på kompetanse
Likestilling og mangfold
Rapportering aktivitets- og redegjørelsesplikt – DFØ som offentlig myndighet (§24)
Fotnoter
5. Vurdering av framtidsutsikter i 2024
6. Årsregnskap for DFØ i 2024