Direktoratet for forvaltning og økonomistyring tilbyr fysiske kurs, webinar og e-læringskurs om utredningsinstruksen og samfunnsøkonomisk analyse. E-læringskursene kan du gjennomføre når du selv ønsker, alene eller sammen med kollegaer.
Kurs i utredningsinstruksen
Innhold: I utredningsinstruksen stilles det tydelige krav til utredninger av statlige tiltak. I kurset fokuserer vi på hvordan du kan besvare utredningsinstruksens seks spørsmål på en god måte. Kravene i utredningsinstruksen er gjeldende for både små og store tiltak, og metodikken er nyttig selv i arbeid hvor det ikke er krav om å følge instruksen.
I kurset legger vi størst vekt på de innledende spørsmålene i utredningsinstruksen: «Hva er problemet, og hva vil vi oppnå?» og «Hvilke tiltak er relevante?». Dette er grunnleggende for å få på plass gode utredninger. Vi går gjennom eksempler, og deltakerne får teste ut teorien i praksis gjennom gruppearbeid og løsning av case.
Målgruppe: Kurset for medarbeidere i departementer og statlige virksomheter. Det passer både for deg som skal gjennomføre utredninger og deg som skal bestille eller bruke utredninger gjennomført av andre i ditt arbeid.
Format og tidspunkt: Kurset holdes både fysisk i DFØs lokaler og som webinar hvert semester.
E-læringskurs i utredningsinstruksen
Innhold: Nettkurset gir en innføring i utredningsinstruksen, og lærer deg hvordan du skal utrede statlige tiltak. Kurset viser deg hvordan du kan besvare de seks spørsmålene i utredningsinstruksen. Kurset varer ca. 3 timer. Se video om kurset.
Målgruppe: Kurset er for alle statsansatte. Det passer spesielt godt for deg som ikke har så stor erfaring med å utrede statlige tiltak.
E-læringskurs i utredningsinstruksen for ledere
Som en del av kurset «Ny som leder i staten» med 15 sprinter, finner du sprint 6 som handler om gode beslutningsgrunnlag og utredningsinstruksen. Kurset varer ca. 1 time. Se video om kurset.
Målgruppe: Nye ledere i staten, og for de mer erfarne som trenger å friske opp kunnskapen om utredningsinstruksen.
E-læringskurs i forenklet analyse
Innhold: Kurset i forenklet analyse følger de åtte arbeidsfasene vi har beskrevet i veilederen for samfunnsøkonomiske analyser. Kurset varer ca. 2 timer.
Målgruppe: Vi anbefaler utredere som ikke er kjent med metoden om å gjennomføre dette nettkurset.