C4 Avstemming av Svalbardskatt

For å sikre at virksomheten bokfører og innbetaler Svalbardskatt i henhold til det som er trukket i lønnssystemet, må det foretas en månedlig avstemming.

Utløsende hendelse: Månedsavslutning

Aktuelt regelverk

Jf. Reglement §14 og bestemmelsene pkt. 4.4.6, se også punkt 5.2.4.5

Bokføringslovens § 11 og NBS 5.

Definisjoner

Reiseforskyvning

Informasjon om oppgaveplikt og arbeidsgiveravgift på reiser oppdateres i SAP først ved hver hovedlønnskjøring og 13. kjøring, mens det oppdateres løpende ved hver overføring til Unit4 ERP. Dette betyr at det for hver innrapportering vil være en differanse mellom bokført forskuddstrekk i regnskapssystemet, for reiser kjørt etter siste hovedlønn i måneden og fram til siste dag i måneden.

Framgangsmåte og arbeidsdeling

GrunntjenesteDelserviceOppgave - handlingReferanse
DFØDFØIB legges inn i kolonne I. Bruk spørring i Unit4 ERP.Spørring i Unit4 ERP:
DFØRPA C04 Avst.svalbardskatt
DFØDFØHent månedens svalbardskatt fra SAP. Beløp legges inn i kolonne B.SAP transaksjonskode:
PC00_M99_CWTR, variant CUS&AVSTC04S Svalbardskatt
DFØDFØBruk spørring i Unit4 ERP.
Bokført svalbardskatt i Unit4 ERP registreres i kolonne C, trukket svalbardskatt i perioden registreres i kolonne H og UB registreres i kolonne I.
Spørring i Unit4 ERP:
DFØRPA C04 Avst.svalbardskatt
DFØDFØPeriodeforskyvning på reiser mellom kontering og oppdatering av svalbardskatt i SAP hentes fra reisedata. Beløpet registreres i kolonne F. Beløpet overføres automatisk til kolonne E for neste periode.SAP transaksjonskode:
YHR_REISEDATA, variant CUS&AVSTC1R C4 Reiseforskyvning denne måned, Svalbardskatt
DFØDFØEventuell differanse mellom svalbardskatt i SAP og bokført svalbardskatt i Unit4 ERP, hensyntatt reiseforskyvning, kommer frem i kolonne G og må forklares i skjema "Forklaring på differanser i G".
DFØDFØEventuell differanse mellom endring i saldo og periodens bokførte og trukkede svalbardskatt kommer frem i kolonne J og må forklares i skjema "Forklaring på differanser i J".
DFØDFØLegg inn informasjon om innrapportert svalbardskatt for forrige periode fra A-meldingen i kolonne K.

Hvis A-meldingen for aktuelle perioder ikke er tilgjengelig tas følgende rapport ut fra SAP:
• PC00_M20_EDAG_DISP

Legg inn foretaksnummer, riktig periode og kryss av for "vis betalingsdata".
Rapport i SAP:
PC00_M20_EDAG_DISP
DFØDFØLegg inn bilagsnummer, betalt dato og beløp som gjelder svalbardskatt fra avregningsretur i Unit4 ERP i kolonne L, M og N.

Ved bruk av spørring «DFØRPA C Avregningsretur SAP» i Unit4 ERP for å finne avregningsreturen, kan det være nødvendig å spørre i to perioder for å finne trekkjøring (bilagsart BT) og avregning (bilagsart BA) for periodens svalbardskatt. Dette fordi trekkjøringen kan bokføres i samme periode som bokført svalbardskatt, eller i neste periode. Avregningen bokføres alltid i neste periode.
Spørring i Unit4 ERP:
DFØRPA C Avregningsretur SAP
DFØDFØEventuell differanse mellom svalbardskatt fra SAP og betalt svalbardskatt kommer frem i kolonne O og må forklares i skjema "Forklaring på differanser i O".
DFØDFØEventuell differanse mellom innsendt svalbardskatt via A-melding og betalt svalbardskatt kommer frem i kolonne P og må forklares i skjema "Forklaring på differanser i P".
DFØDFØGå til fane «Konti og status». DFØ setter konto til «Klargjort av DFØ» når kontoen er sjekket og klar for overlevering til kunde. Det legges inn dato for utarbeidelse i felt for «Klargjort dato DFØ».

Dersom det er oppdaget feil eller mangler vil dette bli kommentert i tabellen for “Oppsummering og forklaring av avvik”. Legg også inn en kort og informativ melding i «Kommentar til Konti og status» i fanen.
KundeKundeSjekk “Kommentarer/oppfølgingspunkter til kunde” i Konti og status, og “Oppsummering og forklaring av avvik” i fanen.

Gjør nødvendige vurderinger og legg til relevant dokumentasjon. I fanen er det henvist til rapporter vedlagt i perioden fra DFØ, her må også kunde legge til henvisning til egen dokumentasjon. Dette gjøres ved å legge til linjer i tabellen.

Gå til fane «Konti og status» og fyll inn kolonnene:
• Godkjent av kunde
• Godkjent dato kunde
• Kundens egne kommentarer
Oppdatert: 9. april 2026

Fant du det du lette etter?

Nei

Det beklager vi!

Tilbakemeldingen din er anonym og vil ikke bli besvart. Vi bruker den til å forbedre nettsidene. Hvis du vil ha svar fra oss, ta kontakt på telefon, e-post eller kundesenter på nett.