DFØ holder i flere arrangementer på Arendalsuka. På denne siden gir vi deg en oversikt.
Forvaltningsfrokost: Effektivisering og omstilling i offentlig sektor er på overtid – hva må gjøres?
Tid: Kl. 09.00–10.00, tirsdag 12. august
Sted: Arendal Gamle Rådhus, Festiviteten
Behov for effektivisering, reelle prioriteringer, styrket omstilling og økt endringstakt er gjennomgående utfordringer for norsk forvaltning. Dette gjelder både staten og kommunene.
Hvordan forvaltningen og politikere håndterer disse utfordringene vil være avgjørende for framtidens velferdssamfunn og befolkningens tillit til myndighetene.
Hva kreves av strukturelle grep, og hva krever det av menneskene i systemet?
Vi har invitert Heidi Nordby Lunde (politiker, Høyre), Tuva Moflag (politiker, Arbeiderpartiet), Øystein Børmer (direktør, Statsbygg), Gina Lund (statsforvalter, Statsforvalteren i Agder) og Hilde Nakken (fungerende virksomhetsdirektør, DFØ) til diskusjon.
Fra prat til resultat: Er offentlig sektor klar for å kutte forbruket?
Tid: Kl. 10.30–11.30, tirsdag 12. august
Sted: Arendal Gamle Rådhus, Festiviteten
Offentlig sektor er en storforbruker: Årlig kastes over 7000 tonn brukbare kontormøbler og flere varer enn før har blitt til forbruksvarer, som mobiltelefoner og PC-er. Det burde være mulig å stanse sløsingen og få et mer bærekraftig forbruk i offentlig sektor.
Vi spør:
- Hvordan kan du som beslutningstaker skape insentiver og rammer som fremmer bærekraftig forbruk?
- Hvordan kan du som leder gjøre store og små valg som bidrar til en endring?
Vi har invitert Hilde Singsaas (direktør, Miljødirektoratet), Nelly Flatland (konserndirektør for bærekraft, Atea-gruppen). Hilde Nakken (fungerende virksomhetsdirektør, DFØ), Anne Grobstok (leder for helhetlig og systematisk bærekraft, NAV), Kjetil Østgård (leder av Statens innkjøpssenter, DFØ) og Marit Holter-Sørensen (avdelingsdirektør bærekraftige anskaffelser, DFØ) til diskusjon.
Utslippsreduksjoner i transport
Tid: Kl. 13.00–13.45, tirsdag 12. august
Sted: Samferdselsteltet
Hva slags rolle spiller offentlige anskaffelser i å redusere transportbehovet og etterspørre nullutslippsløsninger II
I 2024 stilte vi oss det samme spørsmålene; hvor viktig er transport for å redusere utslipp, hvor gode er de offentlige til å bruke sin innkjøpsmuskel (ca. 800 mrd.kroner), hva gjør det beste på området og hvordan samarbeider man med næringslivet for å finne fram til de beste løsningene?
Fra ord til handling – cybersikkerhet på tvers av offentlig sektor
Tid: Kl. 14.00–15.00, onsdag 13. august
Sted: Torvet 1 b
DFØ/Markedsplassen for skytjenester skal gjennom anskaffelser og skykontrakter bidra til digitalisering av offentlig sektor ved utbredelse av skytjenester som er kostnadseffektiv, sikker og kan vise til høy nytteverdi.
Under Arendalsuka skal Markedsplassen for skytjenester presentere hvordan man understøtter disse oppgavene- og hvordan samarbeid mellom stat og kommune er nyttig i denne konteksten.