Mellomledere – statens viktigste lagspillere
Å lede i statlige virksomheter fungerer ikke som et sololøp, men heller som et lagspill, der ulike roller må spille sammen for å lykkes. Mellomledere setter opp spillet, skaper flyt mellom toppledelsens mål og medarbeidernes innsats. Nå kan de få kunnskap og påfyll i mellomlederforum.
Mellomledernes rolle krever ikke bare faglig tyngde og operativ gjennomføringsevne, men også evnen til å lede i usikkerhet og endringer. For å lykkes trenger mellomledere et robust støtteapparat av faglig påfyll, gode verktøy og arenaer for erfaringsdeling. Et mellomlederforum kan derfor være arenaen for nettopp dette formålet.
Høsten 2024 arrangerte DFØ den første samlingen i mellomlederforum. Tilbudet er rettet mot mellomledere i staten som ønsker å styrke sitt lederskap, utvide sitt nettverk og få faglig påfyll. Gjennom deltakelse får de også mulighet til å reflektere over egen lederstil og dele erfaringer med andre i samme rolle.
Et pusterom i en hektisk mellomlederhverdag!
Vi har vært i dialog med flere deltakere fra det første kullet i mellomlederforum. Mange omtaler mellomlederforum som en verdifull arena. En deltaker sier: «Det krever ikke så mye tid, annet enn for fysiske samlinger, og merverdien er større enn tidsforbruket.»
Mellomlederrollen kan være krevende, og i mellomlederforum får deltakerne mulighet til å diskutere sine lederutfordringer i et fortrolig rom. «Du må klare å prioritere forberedelse og møtene godt nok. Så må man tørre å være ærlig, og snakke om egne utfordringer i forhold til det å lede. Det ligger en tydelig gjensidig forpliktelse i gruppen, man må gi noe for å få noe tilbake» forteller en annen deltaker.
En annen viktig side ved mellomlederforum er muligheten til å møte andre mellomledere fra ulike virksomheter i staten. «Veldig nyttig å møtes på tvers av statlige virksomheter - du blir bevisst hvor ulike og like vi er på samme tid» sier en deltaker.
Mellomlederforum gir med andre ord et pusterom i en hektisk hverdag. Mellomledere får inspirasjon, faglig påfyll og et nettverk som kan være verdifullt langt utover forumets varighet.
Hvorfor mellomlederforum?
Tilbudet ble utviklet på bakgrunn av de gode erfaringene fra topplederforum, der mange toppledere opplevde stor verdi av nettverk og erfaringsutveksling. Faktisk var det topplederne selv som etterlyste et lignende tilbud for sine mellomledere, fordi de så hvor viktig det kunne være for utviklingen av ledere på alle nivåer i staten.
Erfaringene fra topplederne og etterspørsel etter et liknende tilbud til mellomledere førte til at vi satte i gang et innsiktsarbeid. Vi samlet et knippe mellomledere fra hele landet for å få kunnskap om behovene til mellomlederne. Flere uttrykte konkrete ønsker og behov. For eksempel sa en mellomleder: «Jeg savner teori, filosofi og fakta om ledelsesfaget […] har noen gjort noe lurt? Tips og ideer.» Andre var opptatt av medarbeidernes motivasjon og utrykte følgende: «Hva motiverer dagens medarbeidere? Turnover er en utfordring. Særlig hos kunnskapsmedarbeidere.» Noen understreket viktigheten av praktisk støtte: «Det finnes mye statlige dokumenter osv. Hvordan bruke det som finnes og lage støttemateriell. Koble på ressurspersoner, og ikke bare e-læring.» I tillegg kom det frem et ønske om mer fleksible løsninger: «Ikke tid til hele dager. Hybride varianter. Noe man kan ta med inn i møter.»
Det ble tydelig at mange etterspurte støtte og verktøy i lederrollen. Løsningen ble derfor å knytte sammen nettverk av mellomledere i staten, samtidig som vi i DFØ har utviklet verktøypakker med ulike temaer som nettverkene kan benytte hvis de ønsker. Verktøypakkene gir støtte til prosess, refleksjon og faglig innhold.
Nå har du sjansen til å bli med! Et nytt kull starter 21. mars og går over ett år.